![sparta-news-white-1.png](/images/2021/03/01/sparta-news-white-1.png)
.© 2020 SpartaNews.gr. All Rights Reserved. Designed By hit-media.gr
Ώρα 11.00 π.μ.: Προσκύνημα της μαθητιώσας νεολαίας στο χώρο του Ηρώου και κατάθεση στεφάνων.
Ώρα 07:30 π.μ.: Εορταστικά εμβατήρια στους δρόμους της πόλης.
Ώρα 08.00 π.μ.: Έπαρση της Σημαίας στην πλατεία Ηρώου με συμμετοχή Στρατιωτικού Τμήματος
Ώρα 10.00 π.μ.: Προσέλευση των Σχολείων, Συλλόγων και Οργανώσεων της πόλης με τις Σημαίες και τα Λάβαρά τους στην πλατεία Δημαρχείου, από όπου σε πομπή θα μεταβούν στον Μητροπολιτικό Ναό.
Ώρα 10.20 π.μ.: Πέρας προσέλευσης Επισήμων.
Ώρα 10.30 π.μ.: Επίσημη δοξολογία στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Γεωργίου του Τροπαιοφόρου.
Μετάβαση στο Ηρώο
Μετά το πέρας των εκδηλώσεων, ο Δήμαρχος και το Δημοτικό Συμβούλιο θα φιλοξενήσουν τους επίσημους προσκεκλημένους στο Τουριστικό Περίπτερο Γυθείου.
Πρόγραμμα Επιμνημόσυνης Δέησης για τους Πεσόντες Λάκωνες Αεροπόρους
Ώρα 11.15 π.μ.: Προσέλευση αντιπροσωπειών των Σχολείων, Συλλόγων, Οργανώσεων της πόλεως με τις Σημαίες και τα Λάβαρά τους και συγγενών πεσόντων, στο Μνημείο Πεσόντων Λακώνων Αεροπόρων (δημοτικός κήπος Γυθείου).
Ώρα 11.25 π.μ.: Πέρας προσέλευσης επισήμων.
Ώρα 11.30 π.μ.: Επιμνημόσυνη Δέηση.
Δήμαρχος Ανατολικής Μάνης
Πέτρος Ν. Ανδρεάκος
ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΟΥΝ
Τα της Ιεροτελεστίας, η Ιερά Μητρόπολη Μάνης.
Τα της στρατιωτικής παρέλασης, ο Διοικητής του ΙΙ Τάγματος Γυθείου.
Τα της τάξης, ο Διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Γυθείου.
Τα της Φιλαρμονικής, η Αρχιμουσικός αυτής.
Τελετάρχης ορίζεται η Αντιδήμαρχος κα Ελένη Κων. Δρακουλάκου.
ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Οι Δημοτικές, Πολιτικές, Δικαστικές, Στρατιωτικές, Αστυνομικές, Πυροσβεστικές, Λιμενικές και Δημόσιες Αρχές, οι Εκπαιδευτικοί και αντιπροσωπείες των Σχολείων της πόλης, οι Πρόεδροι Επιστημονικών Οργανώσεων, Οργανώσεων Αναπήρων και Θυμάτων Πολέμου, Αντιστασιακών Οργανώσεων, Εφεδροπολεμιστών & οι Πρόεδροι Επιμελητηρίων, Επαγγελματικών και Εργατικών Οργανώσεων και όλοι οι πολίτες του Δήμου.
Για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 στην έδρα του Δήμου Ανατολικής Μάνης, το Γύθειο, θα λάβουν χώρα τα κάτωθι κατά τις ημερομηνίες 27 έως και 28 Οκτωβρίου:
Σημαιοστολισμός Δημοσίων Καταστημάτων, Καταστημάτων Ν.Π.Δ.Δ. και Ν.Π.Ι.Δ., κατοικιών, πλατειών, κεντρικών οδών του Δήμου. Φωταγώγηση των ανωτέρω κατά τις ημερομηνίες 27 & 28 Οκτωβρίου 2022.
Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων θα πραγματοποιηθεί βιντεοσκόπηση και φωτογράφιση. Το υλικό θα χρησιμοποιηθεί για τη δημόσια προβολή των εκδηλώσεων στο σύνολο των ενδιαφερομένων, ώστε να επιτευχθεί η βέλτιστη ενημέρωση.
Σε περίπτωση που δεν επιθυμείτε τη φωτογράφιση ή βιντεοσκόπησή σας, θα έχετε τη δυνατότητα να υποβάλετε το σχετικό αίτημά σας στον χώρο των εκδηλώσεων. Σε αυτή την περίπτωση, εφόσον το πρόσωπό σας εμφανίζεται στις σχετικές εικόνες, θα γίνεται θόλωση.
Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.